W dniach 20—29 września 2013 odbywał się Warszawie kolejny, już XVII Festiwal Nauki. Jak w latach ubiegłych, także i w tym roku nasze muzeum, wzięło udział w tej imprezie. Festiwal Nauki to wspaniała możliwość „zarażenia” młodych ludzi „wirusem” nauki, pokazania im, że wiedza jest potęgą, a świat nauki to przepiękna, tajemnicza i pociągająca kraina. Proponowane spotkania i wykłady, pokazy i fora dyskusyjne mają przekonać młodzież, że tak naprawdę to od niej właśnie zależy jakość naszego życia i kształt wszechświata. Do współpracy w tegorocznym Festiwalu Nauki zaprosiliśmy Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, z którym współpracujemy już od wielu lat, firmę ICOUNT, która zrzesza młodych ludzi w sposób praktyczny propagujących nauki ścisłe, a także Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME). Rok 2013 został przez Sejm RP ogłoszony Rokiem Jana Czochralskiego, dlatego też odbyły się u nas wykłady i zajęcia przybliżające postać i dokonania tego wielkiego uczonego. Zaprosiliśmy także uczestników festiwalu do wzięcia udziału w dyskusji na temat konieczności budowy w Polsce nowego składowiska odpadów promieniotwórczych w związku z wprowadzeniem w Polsce programu budowy elektrowni jądrowych, a także do zapoznania się ze stanem i stopniem zaawansowania realizacji tego programu. Stąd wykłady na powyższe tematy.

Jako społeczeństwo stoimy wciąż przed podjęciem decyzji na temat budowy w naszym kraju elektrowni atomowych i wyborem firm, które będą u nas owe elektrownie budować. Stanowisko polskiego rządu zmienia się co pewien czas, dlatego też istnieje duża potrzeba dyskusji społecznych. Nasza festiwalowa oferta skierowana była do bardzo szerokiego kręgu odbiorców; od dzieci w wieku przedszkolnym do osób dojrzałych, przygotowany program przyciągnął także szkoły podstawowe
i szkoły średnie. Oprócz wykładów odbywały się pokazy, doświadczenia i warsztaty z zakresu kolorowej chemii, robotyki i promieniotwórczości. Dzieciom młodszym chcieliśmy poprzez zabawę pokazać jak ciekawa i kolorowa może być chemia, jak wciągające i interesujące są doświadczenia chemiczne, jak potrafią nas czasem zaskoczyć substancje chemiczne. Bawiliśmy się wspólnie rozwiązując zagadki i quizy na temat życia i dokonań Marii Skłodowskiej-Curie. Wytłumaczyliśmy również co to jest i na czym polega zjawisko promieniotwórczości, opowiedzieliśmy o różnych rodzajach promieniowania, ich właściwościach i możliwościach wykorzystania. Pokazaliśmy jak działa sprzęt dozymetryczny i do czego jest stosowany. Podczas tegorocznego Festiwalu Nauki odwiedziło nas ok. 500 osób. Chciałabym serdecznie podziękować za wielkie zaangażowanie pracownikom naszego muzeum, Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej oraz ICOUNT.

Małgorzata Sobieszczak-Marciniak