W dniu 8 listopada 2017 r. w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Warszawie odbyła się prezentacja książki pt."Maria Skłodowska-Curie we własnej osobie” oraz wystawy „Polka w Paryżu” autorstwa hiszpańskich badaczek Belen Yuste i Sonnii Rivas-Caballero. Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Hiszpanii w Polsce i Rocaviva Eventos. Gości przybyłych na uroczystość powitał Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego  prof. Piotr Bałczewski.
Wystawa w języku angielskim "Polka w Paryżu" dostępna jest dla zwiedzających od 8 listopada do 11 grudnia 2017 roku w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem w  Warszawie. Serdecznie zapraszamy!

Obchody 150 rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie w Montevideo zaszczycił prezydent Wschodniej Republiki Urugwaju, Tabaré Vázquez – „Maria Curie zapłaciła życiem za miłość do nauki”.

W zorganizowanych przez Towarzystwo Polskie im. Marszałka Józefa Piłsudskiego uroczystościach rocznicowych na placu im. Mme. Curie i w Audytorium im. Nelly Goiti udział wzięli też przedstawiciele rządu, w tym minister edukacji kultury Dr. María Julia Muñoz, prezydent miasta stołecznego Montevideo Inż. Daniel Martinez, dyplomaci, naukowcy, urugwajska Polonia i przyjaciele Polski.

Prezydent Urugwaju – lekarz z wykształcenia – podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie dokonań Marii Skłodowskiej-Curie dla współczesnej nauki oraz jej wyjątkową rolę inicjatorki ważnych przemian społecznych, przykładu i inspiracji dla kolejnych pokoleń kobiet na całym świecie.

Ambasadę RP w Buenos Aires reprezentował konsul Michał Świetlik, który w swoim wystąpieniu rozwinął polskie wątki. Ambasador Francji, pan Philippe Bastelica oraz pani Dziekan Wydziału Chemii Urugwajskiego Uniwersytetu Państwowego, prof. Dr. Hab. Maria H. Torre również wygłosili prezentacje.

Uroczystości zamknął koncert chopinowski w wykonaniu urugwajskich artystów – absolwentów polskich uczelni muzycznych, Luisa Pereza Aquino i Elidę Gencarelli oraz inauguracja wystawy "Maria i świat" przygotowanej przez Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Warszawie oraz Muzeum Curie w Paryżu.

Liczne środki masowego przekazu rozpowszechniły informację o uroczystościach odbytych w Montevideo w dniach 1-ego i 8-ego listopada 2017 roku.

W dniu 7 listopada 2017 roku w Paryżu rozpoczęły się obchody 150. rocznicy urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. O godz. 11.30 w Panteonie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt.” Maria Curie, kobieta w Panteonie”, którą można będzie obejrzeć do 4 marca 2018 roku. Ekspozycja została przygotowana przez Muzeum Curie w Paryżu a na wystawie prezentowane są oryginalne dokumenty, listy, zdjęcia oraz sprzęt laboratoryjny, który był własnością Marii Skłodowskiej-Curie.

Kolejnym punktem w programie obchodów było spotkanie w amfiteatrze w Instytucie Curie o godz. 14.00. Prezydent Instytutu prof. Thierry Philip powitał zaproszonych gości a przede wszystkim wnuków Marii: prof. Hélène Langevin-Joliot i prof. Pierra Joliot. Po licznych wystąpieniach i prezentacji filmów o Marii Skłodowskiej-Curie, zakończenie spotkania uatrakcyjnił występ Pani Elisabeth Dudy i Elisabeth Urlic. Po godzinie 16.00 zaproszeni goście udali się do ogrodu przy Muzeum Curie na ul. 1 rue Pierre et Marie Curie, gdzie kustosz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego - Małgorzata Ewa Rosen nadała ogrodowi imię Marii Curie. Na zakończenie uroczystości w ogrodzie odbył się elegancki koktajl.

7 listopada tego roku obchodzimy 150-tą rocznicę urodzin dwukrotnej polskiej noblistki, Marii Skłodowskiej-Curie. Z tej okazji Polpora zwracając uwagę na jej niebywałe osiągnięcia w zakresie nauki przygotowała dwa czasomierze Polon. Prapremiera zegarków odbyła się w Warszawie, w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego (27.10.2017).

Uroczystość miała charakter kameralny, ale z odpowiednim anturażem. Przyjazną atmosferę zapewniła towarzysząca muzyka klasyczna, a zmysł smaku wyostrzały lokalne wina, białe wino z winnicy rodziny Krojcig (Stara Winna Góra), natomiast czerwone wino z Winnogóry – Winnicy w ogrodzie (rodziny Macewicz). Oprócz lokalnych trunków, fenomenalne torty odwzorowujące prezentowane czasomierze dostarczyła zielonogórska cukiernia – Mocca.

Wśród zebranych panowała przyjacielska, niemal rodzinna atmosfera, dzięki obecności rodziny Cerbińskich (Tomasza i Beaty, oraz ich córki – Aleksandry), którzy są odpowiedzialni za rozwój Polpory. Co ważne, na uroczystości wśród zebranych można było spotkać się i porozmawiać zarówno z aktualnym właścicielem Polpory – Tomaszem Cerbińskim, ale również poprzednim właścicielem – Krzysztofem Janczakiem (widać, że pozostajemy w przyjacielskich relacjach i chętnie rozmawiamy o minionych, jak i aktualnych modelach Polpory).

Oprócz gości z Zielonej Góry, obecni byli również reprezentanci patronującego zegarkom, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego; kustosz muzeum – Małgorzata Ewa Rosen. Co więcej pojawił się również prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego – prof. Jerzy Błażejowski. Ze strony branży zegarkowej byli przedstawiciele CH24.pl – Tomasz Kiełtyka oraz Łukasz Doskocz, oraz Małgorzata Piekarska z Chronos Polska. Założyciel Klubu Miłośników Zegarów i Zegarków – Władysław Meller zwrócił uwagę na niebywałe osiągnięcie, jakim jest przeprowadzenie własnego procesu certyfikacji precyzji wskazań w Polsce.

Przechodząc do sedna, czyli zegarków Polon - Obydwa modele wizualnie nawiązują do właściwości chemicznych pierwiastka odkrytego przez Skłodowską-Curie, a wyprodukowane w Polsce zegarki wpisują się w ideę tworzenia czasomierzy bazujących na naszym dziedzictwie kulturowym.

Wygląd – struktura przyrody nieorganicznej

Damski model (koperta 35 mm) dzięki zastosowaniu 84 brylancików na tarczy odwzorowuje budowę atomową polonu i jego liczbę w układzie okresowym pierwiastków. Ponadto, w nawiązaniu do radioaktywnych właściwości pierwiastka odkrytego przez Skłodowską-Curie, zegarek Polon pod osłoną nocy rozświetla swoje fluorescencyjnie kontury wykonane w technologii SuperLuminova®.

Również męska wersja zegarka wizualnie nawiązuje do budowy pierwiastka dzięki 84 brylancikom. W dzień biała tarcza urzeka minimalistycznym wyglądem, a w nocy fluorescencyjna powłoka (SuperLuminova®) powoduje, że zegarek (42 mm) rozświetla się w pełni i przybiera intrygujący jasnozielony kolor. Koperta męskiej wersji zegarka jest bardzo smukła i cienka, jednak mimo to udało się zachować wodoszczelność klasy 5 atmosfer.

W obydwóch modelach zastosowano elegancki czarny pasek wykonany ze skóry i przygotowany w wyrafinowany sposób, zapewniający styl i komfort użytkowania na co dzień.

Właściwości techniczne – polskie wykonanie, szwajcarski mechanizm.

Zegarki z serii Polon wpisują się w politykę Manufaktury Polpora, której misją jest tworzenie ekskluzywnych zegarków w Polsce z wykorzystaniem wysokiej jakości, sprawdzonych, szwajcarskich mechanizmów. Sercem zarówno wersji damskiej, jak i męskiej, jest szwajcarski mechanizm Sellita SW300-1, który zapewnia czystą przyjemność korzystania z zegarka.

W zegarkach męskich z serii Polon zastosowano mechanizmy automatyczne (napędzane ruchem ręki bądź nakręcaniem koronki), które dzięki przeszklonemu deklowi pokazują piękno ruchu i dynamiki całego układu. Modele męskie z serii Polon są dodatkowo certyfikowane przez Okręgowy Urząd Miar w Warszawie, uzyskawszy jako pierwszy polski czasomierz w historii, tytuł Wysoce Precyzyjnego Zegarka (WPZ), stanowiący odpowiednik szwajcarskiego certyfikatu chronometru (COSC).

Polpora i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie

Polpora, przygotowała również specjalny egzemplarz damskiego zegarka Polon, z wygrawerowaną datą urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Można go oglądać jako stały eksponat wśród obiektów i historii związanych z polską noblistką w warszawskim muzeum.

 

Prezes Polskiego Towarzystwa Chemicznego ogłasza nabór na stanowisko: pomocnika muzealnego

 1. Wymagania niezbędne:
  • wykształcenie średnie lub wyższe (historia, animacja kultury);
  • umiejętności prezentacyjne;
  • umiejętność pracy w zespole;
  • bardzo dobra organizacja pracy oraz samodzielność;
  • dobra znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie;
 2. Zakres obowiązków:
  • obsługa ruchu turystycznego w Muzeum (oprowadzanie wycieczek);
  • realizacja działań edukacyjnych w Muzeum;
  • przygotowanie i realizacja wydarzeń edukacyjno-muzealnych organizowanych w Muzeum;
  • projektowanie, prace merytoryczne i organizacyjne przy tworzeniu wystaw stałych i czasowych;
  • gromadzenie, opracowywanie naukowo i udostępnianie w formie wystaw stałych i czasowych obiektów i muzealiów;
  • opracowywanie katalogów wystaw, folderów, informatorów, ulotek, materiałów reklamowych, dotyczących ekspozycji muzealnych;
 3. Warunki pracy:
  Rodzaj umowy – umowa o pracę;
  Wymiar czasu pracy – 1 etat;
  Miejsce pracy – Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem w Warszawie;
  Godziny pracy – zgodnie z harmonogramem (również w soboty i niedziele);
 4. Wymagane dokumenty:
  • List motywacyjny;
  • CV;
  • kopie dokumentów potwierdzających wymagane wykształcenie;
  • podpisane odręcznie oświadczenie o posiadanym obywatelstwie;
  • podpisane odręcznie oświadczenie o pełnej zdolności do czynności prawnych oraz korzystaniu z pełni praw publicznych;
  • podpisane odręcznie oświadczenie, że kandydat nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • podpisana odręcznie klauzula o treści: „ Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych. Dz. U. 2014 r. poz. 1182”.
 5. Termin i miejsce składania ofert:
 6. Wymagane dokumenty należy składać: w siedzibie Polskiego Towarzystwa Chemicznego w Warszawie ul. Freta 16 w godzinach pracy biura, przesłać pocztą na adres siedziby lub drogą elektroniczną na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15.11.2017 r. g. 15:00 z adnotacją: „Oferta na stanowisko: pomocnik muzealny”. O terminie przeprowadzenia rozmów kwalifikacyjnych wybrani kandydaci będą informowani telefonicznie. Informujemy, że odpowiadamy tylko na wybrane oferty i nie zwracamy przesłanych dokumentów.

Nabór na stanowisko: pomocnik muzealny - do pobrania

 

Zapraszamy uczniów II i III klas szkół gimnazjalnych zainteresowanych chemią do udziału w warsztatach laboratoryjnych "Chemia nie-obojętna" przygotowanych we współpracy z nauczycielami akademickimi z Katedry Chemii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego: dr Beatą Dasiewicz oraz dr inż. Katarzyną Dobrosz-Teperek.

Podczas warsztatów uczestnicy wykonają doświadczenia chemiczne. Na początku zajęć odbędzie się prezentacja multimedialna dotycząca podstaw analizy ilościowej. Następnie, uczniowie na podstawie informacji przedstawionych w prezentacji, wypełnią karty pracy. Druga część zajęć będzie praktyczna, gdzie uczestnicy samodzielnie wykonają oznaczenia analityczne.

 

 Terminy warsztatów (do wyboru):

 • 04 listopada 2017 r. (sobota) w godz. 16:00-19:00
 • 25 listopada 2017 r. (sobota) w godz. 16:00-19:00
 • 09 grudnia 2017 r. (sobota) w godz. 16:00-19:00

Miejsce:

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego, ul. Freta 16, Warszawa

Zapisy:

 • Udział w warsztatach jest bezpłatny, ale ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
 • Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem: CHEMIA NIE-OBOJĘTNA+data zajęć. Terminy zapisów:
  ✔ do czwartku 02 listopada 2017 na zajęcia 04 listopada 2017
  ✔ do czwartku 23 listopada 2017 na zajęcia 26 listopada 2017
  ✔ do czwartku 07 grudnia 2017 na zajęcia 09 grudnia 2017
 • Po otrzymaniu zgłoszenia, wyślemy potwierdzenie przyjęcia na warsztaty.
 • Dojazd uczestnika na koszt własny.
 • Uczniowie otrzymają potwierdzenie uczestnictwa w warsztatach.
 • Uczniowie muszą posiadać podpisany przez opiekunów formularz zgłoszenia dostępny na stornie www.muzeum-msc.pl oraz w siedzibie Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Pliki do obrania:

 

 

 

Projekt „Chemia nie-obojętna” dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

W dniu 26 października br. w ramach I Warszawskiego Pozarządowego Tygodnia Edukacyjnego  odbędą się wykłady z quizem oraz zwiedzaniem naszego Muzeum. Wydarzenie jest skierowane do uczniów warszawskich szkół (wiek 11+). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale konieczne są zapisy:

 • drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 • telefonicznie pod numerem: (+48) 22 831 80 92

 Kolejne wykłady rozpoczną się odpowiednio o 10:00, 12:00 i 14:00.

 

 

Podczas wykładu z prezentacją multimedialną uczestnicy zdobędą informacje nt. badań wybitnej Uczonej Marii Skłodowskiej-Curie oraz wpływie, jaki miały na losy ludzkości. Dowiedzą się, że cała fizyka i chemia jądrowa tkwią swymi korzeniami w odkryciach małżonków Curie, których nazwisko weszło już na zawsze do historii nauki. Ponadto z badań państwa Curie dotyczących wpływu promieniowania na żywy organizm narodziła się nowa metoda leczenia w medycynie, a mianowicie radiologia, która nadal jest jednym z częściej stosowanych narzędzi diagnostycznych we współczesnej medycynie. Uczestnicy zostaną zachęceni do rozwiązania quizu z wiedzy o Marii. Czas trwania: ok. 45-60 min.

 

I WPTE jest realizowane dzięki wsparciu finansowaniu Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy, Partnerem  I WPTE jest KDS ds. Edukacji.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z Festiwalu Nauki w Siedlcach, który odbył się w dniach 19 – 22 października 2017r. Uczestnicy wydarzenia mieli sposobność wysłuchania wielu ciekawych wykładów dotyczących życia i pracy Marii Skłodowskiej-Curie, uczestniczeniach w pokazach ciekawych eksperymentów chemicznych oraz obejrzenia wystaw: "Maria i Tatry" oraz wystawy biograficznej MSC. Pani Małgorzata Ewa Rosen, kustosz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zaprezentowała film o Marii oraz poprowadziła dyskusję panelową.