25 listopada zapraszamy na koncert

9 listopada w naszym muzeum odbył się wernisaż wystawy
Maria Skłodowska-Curie w walce o niepodległość ojczyzny

Wystawa czasowa Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

9 listopada 2018 r.

Maria Skłodowska-Curie wyznawała zasadę nieangażowania się w kwestie polityczne. Jednak w okresie przed odzyskaniem przez Polskę suwerenności noblistka podjęła szereg działań na rzecz wsparcia dążeń niepodległościowych. Była członkinią zorganizowanej we Francji Grupy Polskich Demokratów, popierającej linię polityczną Józefa Piłsudskiego. Przez szereg dekad, służąc pomocą finansową i radą, angażowała się w dążenia mające na celu rozwój nauki polskiej.

Odkryty przez małżonków Curie w 1898 roku pierwszy pierwiastek chemiczny został nazwany polonem na cześć kraju pochodzenia Marii. W 1913 roku objęła ona honorową dyrekcję Pracowni Radiologicznej w Warszawie, kierując placówką z Paryża za pośrednictwem swoich uczniów. Maria Skłodowska-Curie była członkinią Generalnego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Jako znakomitość wykorzystywała swoją pozycję we Francji, by wspierać zbiórki funduszy dla Polski. 4 stycznia 1919 roku przywitała na dworcu liońskim oficjalną delegację Naczelnika Państwa Polskiego.

7 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Fizyki Medycznej. Data ta nie jest przypadkowa - to dzień urodzin najwybitniejszej polskiej uczonej, Marii Skłodowskiej-Curie. Jej odkrycia w dziedzinie fizyki oraz chemii w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju fizyki medycznej.

Z tej okazji Polskie Towarzystwo Fizyki Medycznej we współpracy z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zorganizowało wykład prof. Andrzeja Kajetana Wróblewskiego pt. Wielkość Marii Skłodowskiej-Curie.

Po wykładzie goście zaproszeni zostali do zwiedzenia muzeum oraz na pyszny tort.

W DNIU 7 LISTOPADA 2018 ROKU MIJA 151 ROCZNICA URODZIN MARII SKŁODOWSKIEJ-CURIE.

Postać i dzieło Marii Skłodowskiej-Curie może być inspiracją dla kolejnych pokoleń. Jej osiągnięcia świadczą bez wątpienia o wybitnych zdolnościach, wiedzy, ale również pracy nad sobą. laureatka dwóch Nagród Nobla mawiała: "W nauce nie ma rzeczy niemożliwych. Znaczenie mają pasja i wytrwałość w dążeniu do postawionego przed sobą celu." W roku 2018 obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji Muzeum
Marii Skłodowskiej-Curie przygotowało wystawę czasową pt. "Maria Skłodowska-Curie w walce o niepodległość ojczyzny".
Na zapoznanie się z ekspozycją zapraszamy do Muzeum już od 9 listopada.

W dniu 9 października o godz. 18.30 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 odbyło się spotkanie w ramach organizowanego przez m.st. Warszawa plebiscytu na Warszawiankę Stulecia. Jedną z nominowanych do tytułu jest Maria Skłodowska-Curie. Gośćmi spotkania byli członkowie rodzin, przyjaciele i badaczki historii nominowanych kobiet. Plebiscyt organizowany jest w ramach stołecznych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości − Warszawa Stolica Wolności oraz obchodów 100. rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych. Wyniki plebiscytu zostaną ogłoszone 25 października podczas uroczystej Gali.

W dniach 21–30.09.2018 we współpracy z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej uczestniczyliśmy w XXII Festiwalu Nauki w Warszawie. Tematami przewodnimi tegorocznej edycji były sztuczna inteligencja, zmiany klimatyczne i stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Hasło festiwalu brzmiało: „Brak inwestycji w naukę to inwestycja w ignorancję”. Wśród blisko tysiąca spotkań organizowanych przez największe warszawskie uczelnie, instytuty badawcze i muzea w naszej ofercie festiwalowej znalazły się gry edukacyjne dla dzieci i młodzieży („Muzealne zabawy z Marią”), pokazy chemiczne („Promieniowanie wokół nas”, „W laboratorium chemika”), wykłady („Maria Skłodowska-Curie – symbol nieugiętości polskiego ducha w walce o niepodległość ojczyzny”, „Światopogląd Marii Skłodowskiej-Curie w perspektywie wybranych kontekstów społeczno-kulturowych”, „Krople wiedzy czyli ciekawostki i fakty o właściwościach wody”) oraz wykład połączony z pokazem („Produkty spożywcze okiem chemika”). Odwiedziło nas 440 osób. Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych wydarzeniach!

W dniu 20 lipca br. odwiedziła nas wycieczka z Północnej Afryki. Z odległej Algierii przybyła grupa nauczycieli i studentów z  Konstantyny. Wśród nich znajdowała się trójka laureatów olimpiady naukowej, organizowanej w lokalnych liceach przez  Sirius Astronomy Association. Na czele grupy stał profesor Jamal Mimouni z Uniwersytetu w Konstantynie, przewodniczący wspomnianej organizacji. Towarzystwo to co roku organizuje podobne olimpiady, w których jedną z nagród jest wyjazd naukowy. W tym roku za cel podróży została obrana Polska – kraj Mikołaja Kopernika i Marii Skłodowskiej-Curie. Nasze Muzeum było jednym z miejsc, które chcieli odwiedzić uczestnicy wyprawy. Nasi goście zapoznali się bliżej z miejscem urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie oraz jej osobą, a także mieli okazję porozmawiać swobodnie z naszymi pracownikami na różne tematy nie tylko związane z Muzeum. Ta wizyta sprawiła nam wiele radości i mamy nadzieję, że naszym gościom również.