Serdecznie zapraszamy na spacer śladami Marii Skłodowskiej-Curie

 

Przewodnik muzealny pokaże Państwu kilka miejsc związanych ze słynną uczoną, a także opowie o jej życiu akcentując wątki związane z jej rodzinnym miastem Warszawą. Zobaczymy m. in. dom w którym się urodziła, kościół gdzie została ochrzczona, a także miejsce, w którym po raz pierwszy zetknęła się z pracą laboratoryjną.

 

Spacer odbędzie się 23 czerwca 2018 roku (sobota) o godzinie 12:00

miejsce zbiórki - Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem, ul. Freta 16, Warszawa

 

 

 

 Wycieczka potrwa około półtorej godziny i jest bezpłatna.

Ilość miejsc ograniczona - max 30 osób

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !!!

 

 

 

Tegoroczna Noc Muzeów odbyła się 19 maja 2018 roku (sobota). Była to jubileuszowa, bo 15. edycja akcji, która ma charakter ogólnopolski. Tego dnia i nocy różnego rodzaju placówki i miejsca otwierały swoje podwoje dla zwiedzających. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem po raz kolejny uczestniczyło w tym ważnym wydarzeniu zachęcając ciekawym programem miłośników nocnego zwiedzania. W organizacji imprezy pomagał współpracujący z nami od wielu lat warszawski Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej zaprezentował na parterze budynku przy ul Freta 16 ciekawe eksperymenty związane z promieniotwórczością. Zainteresowani mieli możliwość samodzielnego zmierzenia przy pomocy licznika ECO-C aktywności przedmiotów, które można spotkać w życiu codziennym jak i tych niecodziennych (m.in. lawa wulkaniczna, sól kuchenna dietetyczna, sól zawierająca chlorek potasu). Pokaz miał na celu uzmysłowienie widzom, że promieniowanie jonizujące nie jest zjawiskiem spotykanym jedynie w reaktorach, broni jądrowej lub medycynie, ale otacza nas ze wszystkich stron. Chętnym przedstawiono podstawowe rodzaje promieniowania jonizującego: α, β i γ, a także jego przenikliwość. Dodatkowo zwiedzającym zaprezentowano sprzęt jaki wykorzystywany jest do kontroli pracowników laboratoriów radioizotopowych, czyli bramkę dozymetryczną z czujnikami na stopy i dłonie. Chętne osoby mogły skontrolować i wykryć potencjalne, powierzchniowe skażenie dłoni i obuwia radionuklidami przy pomocy wspomnianego urządzenia. Dla dzieci czekał tzw. glow-box, czyli makieta boksu rękawicowego – stanowiska, w którym pracuje się z izotopami promieniotwórczymi. Najmłodsi mogli wykonać proste zadania przy użyciu klocków, pipet i zlewek, a wszystko w ramach poznania na własnej skórze pracy chemika jądrowego. Ważnym punktem pokazu była prezentacja instalacji pokazujących wykorzystanie radiofarmaceutyków w walce z nowotworami złośliwymi. Zwiedzający mogli dowiedzieć się wielu informacji nt. nowoczesnej radioembolizacji, czyli metody stosowanej w leczeniu złośliwych nowotworów wątroby. Metoda ta polega na wstrzyknięciu pewnych mikrosfer ceramicznych znakowanych β-promieniotwórczym izotopem Y-90 bezpośrednio do guza poprzez tętnicę wątrobową. Druga instalacja przedstawiała poszczególne narządy wewnętrzne człowieka, a zwiedzający mieli za zadanie umieszczenie modelowego radiofarmaceutyku w miejscu odpowiedniego narządu na instalacji. Dzięki temu zainteresowani mogli poznać różne przykłady radiofarmaceutyków, ich budowę oraz sposób ich działania w celowanej terapii antynowotworowej i w diagnostyce.

W salach ekspozycyjnych (I piętro) odbywały się quizy i konkursy zorganizowane przez pracowników Muzeum. Dotyczyły one głównie życia i dokonań naukowych naszej wybitnej Uczonej, ale także podstawowych zagadnień związanych z promieniotwórczością. Cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Furorę robiła gra „Znajdź różnicę”, w której uczestnicy (zarówno dzieci jak i dorośli) mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość i odszukać różnice występujące między dwoma zdjęciami Marii Skłodowskiej-Curie. Każda z osób biorących udział w konkursach była zwycięzcą i otrzymywała nagrody książkowe bądź drobne upominki.

 

 

 

W godzinach 20:00 – 23:00 Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem przygotowało specjalną atrakcję dla kinomaniaków. W sali konferencyjnej na III piętrze odbywały się projekcje filmów związanych z postacią i badaniami wybitnej Uczonej. Zainteresowani mogli obejrzeć nie tylko współczesne produkcje filmowe, ale także filmy archiwalne m.in. z pobytu Marii Skłodowskiej-Curie w Pradze w 1925 roku.

W tym roku odwiedziło nas prawie 1 600 osób. Mamy nadzieję, że podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów pasjonaci Marii Skłodowskiej-Curie jak i chemii również nas nie zawiodą.

 

DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY PONOWNIE W PRZYSZŁYM ROKU!!!

 

 

Myśl przewodnia:

„Będę dalej w walce. [...] Bo w tamtych, przyszłych czasach powstaną nowe fronty: społeczny, gospodarczy, kulturalny, polityczny. Ja właśnie szykuję się już teraz na jeden z tych przyszłych frontów”.

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec

 

W dniach 23-25 marca 2018 roku odbył się 48. Rajd Arsenał „Wymarzone Pojutrze” organizowany przez Hufiec ZHP Warszawa Mokotów im. Szarych Szaregów. Po raz kolejny zuchy, harcerki i harcerze z całej Polski przybyli do Warszawy, żeby wspólnie upamiętnić rocznicę Akcji pod Arsenałem. Tegoroczne hasło rajdu nawiązywało bezpośrednio do programu Szarych Szeregów, w którym Dziś - to przygotowanie do walki, Jutro - walka, a Pojutrze - praca i służba w wolnym kraju. Czas, w którym nie ma wojny i ryzyka utraty życia, by poświęcać się dla Ojczyzny, daje nam szerokie pole możliwości codziennej służby nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W przytoczonym fragmencie “Kamieni na Szaniec” Zośka wskazuje na cztery obszary pracy i zaangażowania w czasach pokoju. To zagadnienia z zakresu społecznego, gospodarczego, kulturalnego i politycznego. W każdym z nich możemy odnaleźć aktualne problemy, którym musimy stale stawiać czoła. Tegoroczny Rajd miał na celu zwrócenie na nie uwagi i odkrycia wielu nieoczywistych sposobów bycia współczesnym patriotą i obywatelem świata.

Jednym z miejsc udostępnionych na spotkanie harcerzy było, podobnie jak w latach ubiegłych, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem. 24 marca 2018 roku w godzinach od 9.00 do 14.00 odwiedziło nas blisko 90 zuchów z Chorągwi Stołecznej, którzy brali udział w grze przygotowanej przez Organizatorów. Przy okazji dzieci mogły zapoznać się blizej z postacią naszej wybitnej Uczonej.

 

 

Zapraszamy do udziału w II edycji konferencji naukowej "Bohaterowie drugiego planu w walce o niepodległość"

 

 

W dniach od 14 do 16 marca 2018 roku odbędą się w Warszawie 20. Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab oraz 7. Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab

Wydarzenie organizowane przez firmę MT Targi Polska jest specjalistyczną imprezą o charakterze biznesowo-naukowym, powstającą przy współpracy merytorycznej przedstawicieli świata nauki, środowiska akademickiego, instytucji branżowych oraz ośrodków naukowo-badawczych.

W trakcie targów swoją ofertę prezentują producenci i dystrybutorzy między innymi wyposażenia laboratoriów, aparatury analitycznej, sprzętu optycznego i kontrolno-pomiarowego, substancji chemicznych, naczyń i szkła laboratoryjnego. Wśród wystawców znajdą się także instytucje certyfikujące, firmy i jednostki, które posiadają rozwiązania i usługi dla branży laboratoryjnej. Polskie Towarzystwo Chemiczne wraz z Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem po raz kolejny włączy się w organizację targów jako doradca merytoryczny tworząc własne stoisko.

Organizatorzy wydarzenia tradycyjnie zadbali o bogaty program merytoryczny. W trakcie trzech dni targowych odbędą się liczne konferencje i seminaria prowadzone przez wybitnych naukowców i ekspertów z zakresu analityki chemicznej, biotechnologii i tzw. Life Science (grupy dziedzin nauki zajmujących się organizmami żywymi), metrologii, diagnostyki laboratoryjnej czy nanotechnologii.

Miejsce:

Polskie Towarzystwo Chemiczne – stoisko E26
Centrum Targowo - Kongresowe
ul. Marsa 56c
04-242 Warszawa

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

 

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem na bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem oraz zajęcia edukacyjne w ramach akcji
„ZIMA Z MARIĄ 2018”.

 

 

W dniu 19 stycznia 2018 r. (piątek) o godz. 10:00 odbędzie się zwiedzanie Muzeum oraz wykład z prezentacją multimedialną pt. Krople wiedzy, czyli ciekawostki i fakty w właściwościach wody. Podczas zajęć omówione zostaną fizyczne i chemiczne właściwości wody. Przedstawione zostaną stany skupienia wody, spróbujemy określić gęstość wody względem innych substancji. Uczniowie uzyskają informację nt. zasobów wody na świecie i dowiedzą się czym różni się woda słona od słodkiej. Spróbujemy uświadomić dzieciom, jakie jest znaczenie wody dla życia i zdrowia ludzi oraz przypomnimy o konieczności jej oszczędzania. Zajmiemy się także zanieczyszczeniami wody i sposobami ich usuwania.

W dniu 24 stycznia 2018 r. (środa) o godz. 11:00 odbędzie się zwiedzanie Muzeum oraz pokazy chemiczne łączące zabawę z nauką. Spróbujemy pokazać, że chemia to nie tylko nudne wzory, równania reakcji czy obliczenia chemiczne, ale fascynująca dziedzina nauki. Chcemy pokazać jak ciekawy, kolorowy (czasem nawet wybuchowy) jest świat fizyki i chemii. Prowadzone przez nas pomogą małym i dużym lepiej zrozumieć otaczający ich świat.

W dniu 26 stycznia 2018 r. (piątek) o godz. 11:00 odbędzie się zwiedzanie Muzeum oraz wykład z prezentacją multimedialną pt. „Poznajemy zjawisko promieniotwórczości. Podczas wykładu uczestnicy uzyskają w przystępny sposób podstawowe informacje nt. promieniotwórczości i krótkiej historii odkrycia tego zjawiska. Ponadto poznają rodzaje promieniowania i sposoby jego pomiaru przy pomocy licznika Geigera-Mullera. Dowiedzą się także jakie są skutki napromieniowania na człowieka. Na koniec podane zostaną przykłady różnego zastosowania zjawiska promieniotwórczości w przeszłości i obecnie.

Wstęp na spotkania bezpłatny, ilość miejsc ograniczona

Prosimy o wcześniejsze zapisy:

drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z dopiskiem w tytule: „Zima z Marią”

telefonicznie pod numerem: (+48) 22 831 80 92

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!

W dniu 26 października 2017 roku w godzinach 10:00, 12:00 oraz 14:00 odbyły się w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem wykłady popularnonaukowe z prezentacją multimedialną pt. „Odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie – wczoraj i dziś”. Podczas tych zajęć uczestnicy zdobyli informacje nt. badań wybitnej uczonej oraz wpływie, jaki miały na losy ludzkości. Dowiedzieli się, że cała fizyka i chemia jądrowa tkwią swymi korzeniami w odkryciach małżonków Curie, których nazwisko weszło już na zawsze do historii nauki. Ponadto z badań państwa Curie dotyczących wpływu promieniowania na żywy organizm narodziła się nowa metoda leczenia w medycynie, a mianowicie radiologia, która nadal jest jednym z częściej stosowanych narzędzi diagnostycznych we współczesnej medycynie. Druga część wydarzenia obejmowała zwiedzanie ekspozycji stałej Muzeum z przewodniczką, która opowiedziała zainteresowanym historię życia Marii Skłodowskiej-Curie. Następnie zainteresowani zostali poproszeni o rozwiązanie quizu z wiedzy o wybitnej polskiej Uczonej, natomiast chętni wypełniali księgi wydarzenia. Na koniec wszyscy uczestnicy otrzymali gadżety pamiątkowe związane z postacią naszej dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla. Łączna liczba odbiorców wszystkich trzech wydarzeń wyniosła 123 osoby, którzy byli informowani o dofinansowaniu projektu ze środków m.st. Warszawy.

 width=  width=

 width=  width=

 width=  width=

 width=  width=

W dniu 7 grudnia 2017 r. o godz. 18.30 w siedzibie Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej przy ulicy Jasnej 14/16 a w Warszawie odbyło się spotkanie z cyklu Literatura na Jasnej. Gościem Saloniku Literackiego była Natacha Henry - francuska dziennikarka, historyczka i eseistka, absolwentka paryskiej Sorbony, autorka książki "Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich". Pisarka specjalizuje się w biografiach słynnych kobiet, a za książkę o Marii i Broni Skłodowskich otrzymała dwie nagrody: francuską nagrodę literacką Marianne w 2016 r. oraz nagrodę Marie Curie w 2017 r. Książka ta była także nominowana do nagrody literackiej Simone-Veil w 2015 r. W dyskusji na temat biografii genialnej uczonej udział wzięła także kustosz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem Małgorzata Ewa Rosen. Spotkanie prowadził Michał Nogaś a fragmenty książki przeczytała znana aktorka Joanna Szczepkowska. Literatura na Jasnej to cykl spotkań mających przybliżyć Polakom twórczość literacką pisarzy europejskich, a równocześnie wspierać wymianę kulturową oraz sprzyjać lepszemu porozumieniu między mieszkańcami Unii Europejskiej. Partnerem wydarzenia był Instytut Francuski w Polsce.