Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem we współpracy z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem od dnia 30 marca 2017 r. prezentuje przy Krakowskim Przedmieściu 66 obok Centralnej Biblioteki Rolniczej wystawę pt. "Maria i Tatry".

W Tatrach Maria Skłodowska-Curie czuła się szczególnie, zawsze wracała do nich w chwilach dla niej ważnych i trudnych.

W Autobiografii nazwała Zakopane "przepiękną miejscowością górską". Wspominała:

"Pierwsze moje wrażenia z gór były tak silne. [...] zachwycałam się pobytem w wiosce tatrzańskiej, widokiem na szczyty, wycieczkami w doliny i do jezior podniebnych, noszących tak obrazowe nazwy jak Morskie Oko".

Mimo lat spędzonych w Paryżu potrafiła rozpoznać znajome niegdyś szczyty. W lecie 1899 roku przyjechała ze swym mężem Piotrem Curie, by pokazać mu "skrawek Polski"; wspólnie wspinali się na Rysy.

"[...] Piotr, jako cudzoziemiec, jest przedmiotem szczególnych względów ze strony członków rodziny, którzy się cieszą, że chociaż skrawek Polski mogą mu pokazać. [...] podczas wycieczki na Rysy oczarowuje go poezja i majestat gór. Wieczorem mówi do żony tak, aby go wszyscy słyszeli: "Ten kraj jest bardzo piękny. Rozumiem teraz, jak można go kochać". Mówi umyślnie po polsku. I jego łamana polszczyzna zachwyca szwagierki i szwagrów, mino obcości akcentu. Na twarzy Marii widnieje promienny uśmiech dumy..." (Ewa Curie "Maria Curie", s. 176)

Maria pomagała finansowo (przeznaczając część pieniędzy otrzymanych za Nagrodę Nobla z fizyki) w budowie sanatorium dla chorych na gruźlicę w Kościelisku. Założycielami i lekarzami w sanatorium była siostra Marii - dr Bronisława Dłuska z mężem Kazimierzem. Dłuscy byli również współzałożycielami Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, któego budowę także finansowo wsparła Maria Skłodowska-Curie. Wszystkie szlaki turystyczne, które zwiedziła podczas wycieczek na Rysy czy do Morskiego Oka, zostały przedstawione na mapach i fotografiach naszej wystawy.

Wystawa czasowa będzie udostępniona w Warszawie do 7 kwietnia 2017 r.,

a następnie będzie prezentowana w Zakopanem.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!