W dniu 20 maja 2017 r. (sobota) odbyła się XIV edycja stołecznego święta kultury, sztuki i nauki. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 230 podmiotów, które ciekawym programem zachęcały miłośników nocnego zwiedzania. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem po raz kolejny uczestniczyło w tym ważnym wydarzeniu. W tym roku Noc Muzeów była się ponownie przy ul. Freta 16, w świeżo wyremontowanej siedzibie Muzeum. W organizacji imprezy pomagał współpracujący z nami od wielu lat warszawski Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej zaprezentował na parterze budynku ciekawe wizualnie doświadczenia chemiczne ilustrujące podstawowe reakcje chemiczne. Ponadto w części programu dotyczącej promieniowania uczestnicy mieli możliwość samodzielnego zmierzenia przy pomocy licznika ECO-C poziomu promieniowania wybranych soli i minerałów promieniotwórczych (m.in. ruda uranowa, lawa wulkaniczna, sól kuchenna dietetyczna oraz sól zawierająca chlorek potasu), które naturalnie występują w środowisku oraz w ludzkim organizmie. Pokaz miał na celu uzmysłowienie zwiedzającym, że promieniowanie naturalne towarzyszy nam na każdym kroku i nie należy się go obawiać. Dodatkowo zwiedzającym zaprezentowano sprzęt, jaki wykorzystywany jest do kontroli pracowników laboratoriów radioizotopowych, czyli bramkę dozymetryczną. Chętne osoby mogły wykryć skażenie własnych dłoni i obuwia radionuklidami przy pomocy wspomnianego urządzenia. Dla dzieci czekał glow-box, czyli stanowisko, w którym pracuje się z izotopami promieniotwórczymi. Ważnym punktem pokazu przygotowanego przez Instytut Chemii i Techniki Jądrowej była prezentacja makiety przedstawiającej produkty poddane sterylizacji radiacyjnej. Metoda ta, wykorzystująca silne właściwości biobójcze promieniowania jonizującego, stosowana jest jako sposób utrwalania żywności. Zwiedzający mogli dowiedzieć się, że napromieniowanie żywności ma na celu zabicie drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych co pozwala na bezpieczną konsumpcję, a także zapobiega psuciu się pożywienia oraz przedłuża okres jego składowania.

W salach ekspozycyjnych Muzeum (I piętro) odbywały się quizy i konkursy zorganizowane, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Dotyczyły one głównie życia i dokonań naukowych naszej wybitnej Uczonej, ale także podstawowych zagadnień związanych z promieniotwórczością. Furorę robiła gra "Znajdź różnicę", w której uczestnicy mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość i odszukać różnice występujące między dwoma zdjęciami Marii Skłodowskiej-Curie. Ostatecznie w naszych konkursach wzięło udział ponad 500 uczestników, zarówno dzieci jak i osoby dorosłe. Każdy z nich był zwycięzcą i wygrał nagrody książkowe lub gadżety.

Inną propozycją Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem podczas Nocy Muzeów było się spotkanie z Natachą Henry, autorką publikacji „Uczone siostry. Rodzinna historia Marii i Broni Skłodowskich”. Autorka - francuska dziennikarka, historyczka i eseistka jest absolwentką paryskiej Sorbony. Za książkę o Marii i Broni Skłodowskich otrzymała we Francji cztery nagrody, wśród nich Nagrodę Marie Curie 2017. Książka Natachy Henry jest  pierwszą publikacją, która przedstawia biografię obu sióstr Skłodowskich. Całe rodzeństwo Marii łączyły bardzo silne więzy rodzinne, jednak relacje Marii z Bronisławą były wyjątkowe. Bronia jako starsza siostra obecna była we wszystkich ważnych momentach życia Marii. Była powierniczką sekretów Marii, pocieszała ją w zmartwieniach, dodawała otuchy. Przez całe życie siostry pisały do siebie listy i odwiedzały się nawzajem. Spotkanie autorskie rozpoczęło się o godz. 20 i miało miejsce na drugim piętrze budynku przy Freta 16. Prowadziła je Kustosz Muzeum, Małgorzata Ewa Rosen we współpracy z tłumaczką języka francuskiego Anną Kryst. Wśród przybyłych gości obecna była wnuczka Józefa Skłodowskiego (brata Marii) Jadwiga Szuprowicz - Skłodowska, a także Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, Anna Wende-Surmiak, Frederic Constant z Instytutu Francuskiego oraz Wojciech Głuszewski z Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej.

Na trzecim z kolei piętrze Muzeum odbywały się dla zainteresowanych projekcje filmów związanych z postacią i badaniami wybitnej Uczonej.

W tym roku odwiedziło nas ponad 1500 osób. Mamy nadzieję, że podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów pasjonaci Marii Skłodowskiej-Curie jak i chemii również nas nie zawiodą.

DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY PONOWNIE W PRZYSZŁYM ROKU!!!