W dniu 27 maja o godz. 11.30  w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty”. Wystawa została przygotowana przez Wydział Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego a jej kuratorem jest dr Alicja Rafalska-Łasocha. Organizacją wystawy zajęło się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem oraz Ogród Botaniczny z dyrektor dr Hanną Werblan-Jakubiec oraz kurator Magdaleną Chełchowską.

Od najdawniejszych czasów parki i ogrody tworzono z potrzeby otaczania się pięknem, ładem i harmonią. Stanowiły miejsce wypoczynku. Fascynacja światem przyrody również towarzyszyła Marii Skłodowskiej-Curie. Już w dzieciństwie Maria często spędzała wakacje u rodziny na wsi i podziwiała piękne widoki. Wyjeżdżając w  Tatry potrafiła rozpoznać ich roślinność i szczyty gór. Nawet budując Instytut Radowy w Paryżu dbała aby obok budynku rosły drzewa, które sama sadziła i pielęgnowała. W przyszłości ten ogród został miejscem dyskusji i spotkań pracowników w piękne wiosenne i letnie dni. Traktowanie przez Marię przyrody i pracy naukowej jako jedności najlepiej obrazują słowa pracującego z nią przez lata mechanika Lucien Desgrangesa:

„Maria wchodziła do ogrodu i mierzyła specjalnie do tego celu przygotowanym sznurkiem, obwód swych pięciu ulubionych lip. Rezultat pomiarów każdorazowo zaznaczała na sznurku specjalnym znakiem. W ten sposób z naukową systematycznością obserwowała rozwój drzew."

Wystawę „Maria Skłodowska-Curie i kwiaty” będzie można obejrzeć w Ogrodzie Botanicznym UW

w dniach 27 maja - 15 lipca 2017 r.

Serdecznie zapraszamy!!!