Festiwal Nauki 2017Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem

serdecznie zaprasza na dwa spotkania weekendowe

w ramach XXI Festiwalu Nauki 2017

W dniu 23 września 2017 r. (sobota) o godz. 12:00 w siedzibie Muzeum przy ul. Freta 16 w Warszawie odbędzie się wykład dr Joanny Gawrońskiej pt. „Co łączy Marię Skłodowską-Curie i archeologię, czyli o datowaniu zabytków”. Celem wykładu jest przygotowana w sposób dostępny dla laika prezentacja izotopowych metod datowania w archeologii. Szczególny nacisk położony zostanie na datowanie metodą izotopu węgla promieniotwórczego C14. Ze wstępu słuchacze dowiedzą się czym zajmuje się archeologia, co może być zabytkiem archeologicznym oraz w jaki sposób datowano źródła archeologiczne na przestrzeni wieków. Krótko omówione zostaną również odkrycia Marii Skłodowskiej-Curie. Następnie słuchacze dowiedzą się o Willardzie Libby’m - jednym z kontynuatorów badań nad promieniotwórczością i odkrywcy metody C14, która zrewolucjonizowała datowanie zabytków archeologicznych. Obok metody C14 przedstawione zostaną także inne metody datowania izotopowego mogące mieć zastosowanie w archeologii, w tym metoda uranowo - torowa i potasowo-argonowa (K40 - A40).

W dniu 30 września 2017 r. (sobota) o godz. 12:00 w siedzibie Muzeum przy ul. Freta 16 w Warszawie odbędzie się wykład biograficzny pt. „Maria Skłodowska-Curie w 150. rocznicę urodzin”. O postaci wielkiej uczonej oraz jej osiągnięciach opowie Kustosz Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem, mgr Małgorzata Ewa Rosen. 7 listopada 2017 r. mija 150. rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za badania zjawiska promieniotwórczości (1903, z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem) oraz w dziedzinie chemii za odkrycie polonu i radu oraz wydzielenie metalicznego radu i zbadanie jego właściwości (1911, samodzielnie).

Wstęp na wykłady bezpłatny, ilość miejsc ograniczona

wcześniejsze zapisy drogą e-mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

telefonicznie pod numerem: (+48) 22 831 80 92

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!