Myśl przewodnia:

„Będę dalej w walce. [...] Bo w tamtych, przyszłych czasach powstaną nowe fronty: społeczny, gospodarczy, kulturalny, polityczny. Ja właśnie szykuję się już teraz na jeden z tych przyszłych frontów”.

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec

W dniach 23-25 marca 2018 roku odbył się 48. Rajd Arsenał „Wymarzone Pojutrze” organizowany przez Hufiec ZHP Warszawa Mokotów im. Szarych Szaregów. Po raz kolejny zuchy, harcerki i harcerze z całej Polski przybyli do Warszawy, żeby wspólnie upamiętnić rocznicę Akcji pod Arsenałem. Tegoroczne hasło rajdu nawiązywało bezpośrednio do programu Szarych Szeregów, w którym Dziś - to przygotowanie do walki, Jutro - walka, a Pojutrze - praca i służba w wolnym kraju. Czas, w którym nie ma wojny i ryzyka utraty życia, by poświęcać się dla Ojczyzny, daje nam szerokie pole możliwości codziennej służby nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W przytoczonym fragmencie “Kamieni na Szaniec” Zośka wskazuje na cztery obszary pracy i zaangażowania w czasach pokoju. To zagadnienia z zakresu społecznego, gospodarczego, kulturalnego i politycznego. W każdym z nich możemy odnaleźć aktualne problemy, którym musimy stale stawiać czoła. Tegoroczny Rajd miał na celu zwrócenie na nie uwagi i odkrycia wielu nieoczywistych sposobów bycia współczesnym patriotą i obywatelem świata.

Jednym z miejsc udostępnionych na spotkanie harcerzy było, podobnie jak w latach ubiegłych, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem. 24 marca 2018 roku w godzinach od 9.00 do 14.00 odwiedziło nas blisko 90 zuchów z Chorągwi Stołecznej, którzy brali udział w grze przygotowanej przez Organizatorów. Przy okazji dzieci mogły zapoznać się blizej z postacią naszej wybitnej Uczonej.