Tegoroczna Noc Muzeów odbyła się 19 maja 2018 roku (sobota). Była to jubileuszowa, bo 15. edycja akcji, która ma charakter ogólnopolski. Tego dnia i nocy różnego rodzaju placówki i miejsca otwierały swoje podwoje dla zwiedzających. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem po raz kolejny uczestniczyło w tym ważnym wydarzeniu zachęcając ciekawym programem miłośników nocnego zwiedzania. W organizacji imprezy pomagał współpracujący z nami od wielu lat warszawski Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Instytut Chemii i Techniki Jądrowej zaprezentował na parterze budynku przy ul Freta 16 ciekawe eksperymenty związane z promieniotwórczością. Zainteresowani mieli możliwość samodzielnego zmierzenia przy pomocy licznika ECO-C aktywności przedmiotów, które można spotkać w życiu codziennym jak i tych niecodziennych (m.in. lawa wulkaniczna, sól kuchenna dietetyczna, sól zawierająca chlorek potasu). Pokaz miał na celu uzmysłowienie widzom, że promieniowanie jonizujące nie jest zjawiskiem spotykanym jedynie w reaktorach, broni jądrowej lub medycynie, ale otacza nas ze wszystkich stron. Chętnym przedstawiono podstawowe rodzaje promieniowania jonizującego: α, β i γ, a także jego przenikliwość. Dodatkowo zwiedzającym zaprezentowano sprzęt jaki wykorzystywany jest do kontroli pracowników laboratoriów radioizotopowych, czyli bramkę dozymetryczną z czujnikami na stopy i dłonie. Chętne osoby mogły skontrolować i wykryć potencjalne, powierzchniowe skażenie dłoni i obuwia radionuklidami przy pomocy wspomnianego urządzenia. Dla dzieci czekał tzw. glow-box, czyli makieta boksu rękawicowego – stanowiska, w którym pracuje się z izotopami promieniotwórczymi. Najmłodsi mogli wykonać proste zadania przy użyciu klocków, pipet i zlewek, a wszystko w ramach poznania na własnej skórze pracy chemika jądrowego. Ważnym punktem pokazu była prezentacja instalacji pokazujących wykorzystanie radiofarmaceutyków w walce z nowotworami złośliwymi. Zwiedzający mogli dowiedzieć się wielu informacji nt. nowoczesnej radioembolizacji, czyli metody stosowanej w leczeniu złośliwych nowotworów wątroby. Metoda ta polega na wstrzyknięciu pewnych mikrosfer ceramicznych znakowanych β-promieniotwórczym izotopem Y-90 bezpośrednio do guza poprzez tętnicę wątrobową. Druga instalacja przedstawiała poszczególne narządy wewnętrzne człowieka, a zwiedzający mieli za zadanie umieszczenie modelowego radiofarmaceutyku w miejscu odpowiedniego narządu na instalacji. Dzięki temu zainteresowani mogli poznać różne przykłady radiofarmaceutyków, ich budowę oraz sposób ich działania w celowanej terapii antynowotworowej i w diagnostyce.

W salach ekspozycyjnych (I piętro) odbywały się quizy i konkursy zorganizowane przez pracowników Muzeum. Dotyczyły one głównie życia i dokonań naukowych naszej wybitnej Uczonej, ale także podstawowych zagadnień związanych z promieniotwórczością. Cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Furorę robiła gra „Znajdź różnicę”, w której uczestnicy (zarówno dzieci jak i dorośli) mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość i odszukać różnice występujące między dwoma zdjęciami Marii Skłodowskiej-Curie. Każda z osób biorących udział w konkursach była zwycięzcą i otrzymywała nagrody książkowe bądź drobne upominki.

W godzinach 20:00 – 23:00 Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem przygotowało specjalną atrakcję dla kinomaniaków. W sali konferencyjnej na III piętrze odbywały się projekcje filmów związanych z postacią i badaniami wybitnej Uczonej. Zainteresowani mogli obejrzeć nie tylko współczesne produkcje filmowe, ale także filmy archiwalne m.in. z pobytu Marii Skłodowskiej-Curie w Pradze w 1925 roku.

W tym roku odwiedziło nas prawie 1 600 osób. Mamy nadzieję, że podczas kolejnej edycji Nocy Muzeów pasjonaci Marii Skłodowskiej-Curie jak i chemii również nas nie zawiodą.

DZIĘKUJEMY I ZAPRASZAMY PONOWNIE W PRZYSZŁYM ROKU!!!