Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem

serdecznie zaprasza w lipcu

na bezpłatne zwiedzanie wystawy z przewodnikiem oraz zajęcia edukacyjne

w ramach akcji

"LATO Z MARIĄ 2018"

W trakcie wakacji proponujemy różne zajęcia edukacyjne dla uczniów z wakacyjnych placówek edukacyjnych programu „Lato w mieście” oraz uczniów indywidualnych wraz z opiekunami.

Krótki opis poszczególnych zajęć:

• Wykład interaktywny „Poznajemy zjawisko promieniotwórczości"

Podczas wykładu uczestnicy uzyskają w przystępny sposób podstawowe informacje nt. promieniotwórczości i krótkiej historii odkrycia tego zjawiska. Ponadto poznają rodzaje promieniowanie i sposoby jego pomiaru przy pomocy licznika Geigera-Müllera. Dowiedzą się także jakie są skutki napromieniowania na człowieka. Na koniec podane zostaną przykłady różnego zastosowania promieniotwórczości w przeszłości i obecnie.

• „Spacer śladami Marii Skłodowskiej-Curie po Starym i Nowym Mieście”

Przewodnik muzealny pokaże zainteresowanym kilka miejsc związanych ze słynną uczoną, a także opowie o jej życiu akcentując wątki związane z jej rodzinnym miastem Warszawą. Zobaczymy m.in. dom jej urodzenia, kościół gdzie została ochrzczona, a także miejsce, w którym po raz pierwszy zetknęła się z pracą laboratoryjną.

• Pokaz „Chemiczne zabawy z Marią”

łączący zabawę z nauką. Spróbujemy pokazać, że chemia to nie tylko nudne wzory, równania reakcji czy obliczenia chemiczne, ale fascynująca dziedzina nauki. Chcemy pokazać jak ciekawy, kolorowy jest świat fizyki i chemii.

• Wykład interaktywny „Krople wiedzy, czyli ciekawostki i fakty o właściwościach wody”

Podczas wykładu spojrzymy na wodę z punktu widzenia chemika, fizyka, biologa, a nawet geografa. Woda stanowi najważniejszy składnik materii zawierający rozpuszczalne sole, substancje organiczne i gazy. Przy określonych parametrach stanu woda wyróżnia się spośród innych substancji odmiennością właściwości fizyczno-chemicznych, co wpływa w decydujący sposób na naturę świata fizycznego i biologicznego. W każdej dziedzinie życia znajomość właściwości wody jest niezmiernie istotna. Podczas wykładu omówione zostaną fizyczne i chemiczne właściwości wody. Uczniowie uzyskają informację nt. zasobów wody na świecie i dowiedzą się czym różni się woda słona od słodkiej. Spróbujemy uświadomić dzieciom, jakie jest znaczenie wody dla życia i zdrowia roślin, zwierząt oraz ludzi, a także przypomnimy o konieczności jej oszczędzania.

HARMONOGRAM ZAJĘĆ W RAMACH AKCJI "LATO Z MARIĄ 2018"

Lp. Data Godzina Nazwa zajęć Max ilość osób Uwagi
1. 12 lipca (czwartek) 12:00 Wykład interaktywny "Poznajemy zjawisko promieniotwórczości" 45 os. dla uczniów klas VI-VIII, gimnazjalistów, szkół licealnych, osób dorosłych
2. 14 lipca (sobota) 12:00 "Spacer śladami Marii Skłodowskiej-Curie po Starym i Nowym Mieście" 30 os.

b/o wiekowych

miejsce zbiórki: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem, ul. Freta 16, Warszawa

3. 18 lipca (środa) 12:00 Pokaz "Chemiczne zabawy z Marią" 45 os. dla uczniów szkół podstawowych
4. 25 lipca (środa) 12:00 "Spacer śladami Marii Skłodowskiej-Curie po Starym i Nowym Mieście" 30 os.

b/o wiekowych

miejsce zbiórki: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie PTChem, ul. Freta 16, Warszawa

5. 27 lipca (piątek) 12:00 Wykład interaktywny "Krople wiedzy, czyli ciekawostki i fakty o właściwościach wody" 45 os. dla uczniów klas IV-VIII, gimnazjalistów, szkół licealnych, osób dorosłych

Wstęp na spotkania bezpłatny, a ilość miejsc ograniczona