9 listopada w naszym muzeum odbył się wernisaż wystawy
Maria Skłodowska-Curie w walce o niepodległość ojczyzny

Wystawa czasowa Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

9 listopada 2018 r.

Maria Skłodowska-Curie wyznawała zasadę nieangażowania się w kwestie polityczne. Jednak w okresie przed odzyskaniem przez Polskę suwerenności noblistka podjęła szereg działań na rzecz wsparcia dążeń niepodległościowych. Była członkinią zorganizowanej we Francji Grupy Polskich Demokratów, popierającej linię polityczną Józefa Piłsudskiego. Przez szereg dekad, służąc pomocą finansową i radą, angażowała się w dążenia mające na celu rozwój nauki polskiej.

Odkryty przez małżonków Curie w 1898 roku pierwszy pierwiastek chemiczny został nazwany polonem na cześć kraju pochodzenia Marii. W 1913 roku objęła ona honorową dyrekcję Pracowni Radiologicznej w Warszawie, kierując placówką z Paryża za pośrednictwem swoich uczniów. Maria Skłodowska-Curie była członkinią Generalnego Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Jako znakomitość wykorzystywała swoją pozycję we Francji, by wspierać zbiórki funduszy dla Polski. 4 stycznia 1919 roku przywitała na dworcu liońskim oficjalną delegację Naczelnika Państwa Polskiego.