Polski wieczór w Parlamencie Europejskim

Bruksela, 5 października 2011 – Wczoraj wieczorem w siedzibie Parlamentu Europejskiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy „Maria Skłodowska – Curie w służbie nauki wczoraj i dziś”. Tłumy odwiedzających i znamienici goście podziwiali ekspozycję złożoną z pięknie ilustrowanych tablic informacyjnych oraz interaktywnych stanowisk z elementami rzeczywistości rozszerzonej.

We wtorkowy wieczór bogate życie kulturalne Parlamentu Europejskiego zdominowała Polska. Wystawę "Maria Skłodowska-Curie w służbie nauki wczoraj i dziś" przygotowaną z inicjatywy europoseł Jolanty Hibner otworzył Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek wraz z Komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou. Przewodniczący PE w swoim przemówieniu podkreślał polskie pochodzenie dwukrotnej nobistki i współczesne znaczenie polskiej nauki, która odnosi sukcesy głównie dzięki zaangażowaniu ludzi młodych. W Polsce, jak i na całym świecie młodzi naukowcy, dzięki grantom i stypendiom takich programów, jak Marie Curie Actions - współorganizator wystawy - prowadzą badania w wielu dziedzinach. Komisarz Androulla Vassiliou również wyraziła uznanie dla tych, którzy przyczyniają się do rozwoju nauki i z podobnym jak Maria Skłodowska-Curie zaangażowaniem łączą wiedzę i naukową ciekawość z pracowitością i uporem.

Poseł Jolanta Hibner dziękując gościom za liczne przybycie wyraziła nadzieję, że ciekawa forma, jaką ma wystawa zachęci zwiedzajacch do zapoznania się z barwną biografią i odkryciami polskiej uczonej. Po części oficjalnej zgromadzeni goście z zainteresowaniem zgromadzili się przy stanowiskach interaktywnych, gdzie można było m.in. sprawdzić promieniowanie, pokierować reakcją chemiczną, czy prześwietlić wirtualną walizkę promieniami X. Podziw wzbudziły też artystyczne impresje autorstwa polskiego muralisty Rafała Roskowińskiego ilustrujące poszczególne etapy biografii Noblistki.

Wystawa potrwa do 6 października.

O wystawie

Wystawa pt. "Maria Skłodowska-Curie w służbie nauki wczoraj i dziś" prezentowana w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli w stulecie przyznania naszej uczonej Nagrody Nobla jest hołdem złożonym tej niezwykłej Polce oraz okazją do zaprezentowania na forum europejskim jej biografii oraz wkładu w naukę w dziedzinach fizyki, chemii i medycyny na przestrzeni ostatnich 100 lat. Ponadto w ramach wystawy prezentowane są sylwetki młodych polskich i europejskich uczonych, których prace doceniono już prestiżowymi nagrodami.

Ekspozycja składa się z części biograficznej i naukowej, które mają formę tradycyjnych plansz w oryginalnej oprawie prac znanego rysownika Rafała Roskowińskiego oraz z multimedialnych prezentacji w technologii rozszerzonej rzeczywistości ("augmented reality"). Wydarzenie to jest wynikiem współpracy pomiędzy Eurodeputowaną Jolantą Hibner i Komisją Europejską. W organizację ekspozycji włączył się unit Komisji - Marie Curie Actions.

Wystawę można zwiedzać w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli w dniach 4-6 października 2011. Inicjatorką wydarzenia jest europoseł Jolanta Hibner, a sponsorem głównym jest PGE S.A. Sponsorzy: PGNIG S.A., Gaz-System S.A., Synthos S.A., Ferrero. Partnerzy: Urząd Dozoru Technicznego i Azoty Tarnów. Przy organizacji ekspozycji współpracowali: Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Politechnika Warszawska, Polskie Towarzystwo Chemiczne, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej.

Kontakt dla mediów:
Anna Karczewska